دکتر جهانگیر قربانی

متخصص گوش، حلق و بینی


جراحی زیبایی بینی

کلینیک رینوپلاستی پیشرف

عفونت قارچی سینوس یا سینوزیت قارچی - قسمت اول

قارچها موجوداتی هستند که در تمام کره زمین از اعماق دریا تا قسمتهای بالای جو زمین وجود دارند. برخی از آنها درون بدن موجودات زنده دیگر زندگی میکنند. قارچها برای تکثیر خود هاگ یا اسپور تولید میکنند. پوشش بسیار مقاومی هاگ را احاطه کرده است که این امکان را به آن میدهد که در برابر مواد ضد عفونی کننده و حرارت پایدار باشد. هاگ قارچ در محیط واز جمله هوا پراکنده است و هر زمان در شرایط مناسب قرار بگیرد بسرعت رشد و به قارچ فعال تبدیل میشود.

جالب است بدانید در هر بار تنفس میلیونها هاگ وارد دستگاه تنفسی ما میشوند. برخی از هاگها با غذا وارد بدن میشوند. خوشبختانه در فرد سالم بخش عمده ای از این هاگها در ترشحات بدام افتاده و توسط مژکها به طرف معده رانده شده و وارد سیستم تنفسی نمیشود. با وجود این ، بخشی از هاگهای قارچی ممکنست بدرون سینوسها یا حتی ریه وارد شوند. بسته به نوع قارچ و وضعیت ایمنی شخص اتفاقات مختلفی ممکنست روی دهد. در اغلب موارد قارچ توسط سیستم ایمنی کنترل شده و اتفاقی برای فرد روی نمیدهد. ولی گاهی قارچ میتواند در سینوس سبب بروز بیماری و حتی مرگ شود.

انواع عفونتهای قارچی سینوسها را بطور خلاصه بررسی می کنیم :
عفونت قارچی مهاجم :
متاسفانه این عفونت مرگ و میر بسیار بالایی دارد و از هر ده نفر که به آن مبتلا میشوند هشت نفر جان خود را از دست میدهند. این عفونت در افرادیکه دچار ضعف ایمنی هستند دیده میشود . مانند افراد مبتلا به بیماری قند، سرطان و همینطور افرادیکه تحت پیوند عضو قرار گرفته اند. عفونت قارچی مهاجم سینوس میتواند در مدت چند ساعت چشمها و سپس مغز را درگیر کند. قارچهای درگیر از خانواده موکور و آسپرژیلوس هستند.

تشخیص و اقدام سریع بسیار مهم است. در بیمارانیکه دچار نقص ایمنی بوده و علایم سینوزیت بدرمانهای معمول جواب نمیدهد حتما باید بفکر عفونت قارچی مهاجم بود بویژه اگر همراه بیحسی صورت، گونه یا لثه باشد. حتی قویترین آنتی بیوتیکها هم اثری در عفونت قارچی ندارد. در معاینه، ضایعات سیاهرنگ در بینی یا سقف دهان دیده میشود. بتدریج بیمار دچار کاهش بینایی و دوبینی شده و هشیاری خود را از دست میدهد.

در مراحل اولیه، رادیوگرافی هم کمکی به تشخیص نمیکند و معاینه بالینی دقیق و اندوسکوپی بینی بسیار کمک کننده است. تشخیص قطعی با نمونه برداری و بررسی پاتولوژی و قارچ شناسی انجام میشود که چند روز طول میکشد، به این علت گاه در صورت صلاحدید پزشک قبل از تایید قطعی جهت نجات جان بیمار درمان شروع میشود. برای درمان لازمست هر چه زودتر مشکل نقص ایمنی اصلاح و درمان دارویی ضد قارچ شروع و بیمار تحت جراحی قرار بگیرد.

عفونت قارچی مهاجم سینوس سبب بسته شدن رگها در محل درگیری میشود و در نتیجه بافتها از بین رفته و حالت نکروز و گندیدگی پیدا میکنند. گاه برای نجات جان بیمار نیاز به برداشتن بینی ، فک و تخلیه یک یا هر دو چشم میباشد. بیمارانیکه جان سالم بدر میبرند ممکنست نیاز به جراحی های مکرر داشته و درمان دارویی ماهها ادامه مییابد چرا که احتمال عود عفونت بالاست.
برای مشاهده عکسهای سینوزیت قارچی میتوانید به گالری عکس مراجعه نمایید.


آدرس مطب : تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از پارک ساعی،روبروی کوچه ۳۴ ،پلاک۲۴۲۲ ساختمان پارسه ،واحد۱
تلفن : 88875799 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
گالری تصاویرخدمات پزشکیخدمات سرپاییمقالات و سخنرانیهابیوگرافیبرنامه هفتگیسرطانخلط ته حلقعلل گرفتگی بینیگرفتگی بینیرینوپلاستیسينوسهاعوارض سینوزیتعمل جراحی در سینوزیتپولیپ بینیاندوسكوپی بینی و سینوسشستشوي بينيعفونت قارچی سینوس یا سینعفونت قارچی سینوس یا سینعلایم تومورهای بینی و سیخرخربوتاکس و سردرداختلالات بویاییبینی ، سینوس و سردردجراحی قاعده جمجمهسایتهای دیگر